Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.

Uždaryti
E-gyvybė Naujoji „SB draudimas“ savitarna Skirta „SB draudimas“ klientams, sudariusiems draudimo sutartis nuo 2023‑12‑01, ir buvusiems INVL Life klientams, kurių sutartys buvo perkeltos į „SB draudimas“. PRISIJUNGTI
Atsisiųskite „SB draudimas“ mobiliąją programėlę
„SB draudimas“ savitarna Senoji „SB draudimas“ savitarna Skirta „SB draudimas“ klientams, sudariusiems draudimo sutartis iki 2023‑11‑30. PRISIJUNGTI
Turto valdymo portalas Turto valdymo paslaugos savitarna Skirta klientams, turintiems Turto valdymo paslaugos sutartį. PRISIJUNGTI
E-gyvybės vartotojai gali naudoti „SB draudimo“ mobiliąją programėlę
  • Pirmąkart siekiate banko finansavimo? Nepamirškite namų darbų

Pirmąkart siekiate banko finansavimo? Nepamirškite namų darbų

Pirmą kartą dėl verslo finansavimo besikreipiančios įmonės visada sulauks padidinto banko dėmesio. Kad pirmas pokalbis banke netaptu skaudžiu nusivylimu, jam reikia tinkamai pasiruošti. O pasirengti bus paprasčiau, jei iš anksto žinosite, ko jūsų tikrai paklaus banko konsultantas.

Didžioji dalis smulkiojo ir vidutinio verslo (SVV) įmonių verslą pradeda savomis lėšomis, tačiau verslui plečiantis finansavimo poreikis tampa vis aktualesnis. Pasak Šiaulių banko Vilniaus regiono verslo klientų direktoriaus Kęstučio Griniaus, SVV įmonių vadovai dažnai neturi bendradarbiavimo su bankais patirties, todėl pirmojo susitikimo metu nustemba, kiek daug bankas siekia sužinoti apie verslą.

„Pirmasis pokalbis banke bus rezultatyvus, jei verslininkas atliks namų darbus – pasirengs pristatyti savo verslą, argumentuotai pagrįsti plėtros planus, kreditavimo poreikį. Kuo daugiau informacijos bus pateikiama, tuo bankas galės realiau įvertinti finansavimo galimybes“, - pabrėžė K. Grinius.

Šiaulių banko atstovas rekomenduoja jau prieš pirmąjį susitikimą būti pasirengus atsakyti į visus bankininkui rūpimus klausimus. Pasirengti bus paprasčiau, jei verslininkas žinos, pagal kokius kriterijus bankai įvertina įmonės galimybes gauti kreditą.

Pasak p. Griniaus, bankas atsižvelgs į tris svarbiausias sąlygas. Pirma sąlyga – įmonės situacijos ir perspektyvų vertinimas. Antra sąlyga – vadovų ar savininkų patirtis bei reputacija. Trečia – garantijos bankui.

Ko paklaus apie įmonės situaciją ir perspektyvas?

Bankas priims pamatuotą sprendimą dėl finansavimo, jei turės išsamią informaciją apie įmonės istoriją, esamą būklę bei ateities perspektyvas.

Todėl verslininkui iš anksto reikia pasirengti visą banką dominančius duomenis. Kokių dokumentų prireiks? Banko konsultantas paprašys susipažinti su įmonės balanso duomenimis, kurie parodys sukaupto kapitalo, įsiskolinimo būklę. Kitas svarbus dokumentas – finansinę būklę atspindinti pelno-nuostolio ataskaita. Jei įmonė dirbo nuostolingai, vadovo bus paprašyta argumentuoti nuostolio priežastis.  Verslo planas – svarbus dokumentas, kuris pagrindžia įmonės verslo perspektyvas. Banke paprašys verslo plano, kuriame bus įvertintos įmonės galimybės, konkurencinė aplinka, priemonės įsitvirtinti rinkoje, finansinių rodiklių projekcijos.

Dokumentai – svarbu, tačiau ne mažiau svarbu ir pačiam vadovui pokalbio metu argumentuotai papasakoti apie įmonės veiklą ir planus, pagrįsti kreditavimo poreikį. Nebūtina atmintinai žinoti visų tikslių skaičių – pakanka paaiškinti esamą padėtį, iššūkius ir tikslus, argumentuotai pagrįsti verslo idėją.

Ko paklaus apie vadovų patirtį ir reputaciją?

Banko konsultantas visada sieks sužinoti daugiau apie įmonės akcininkus, vadovus. Kuo vadovų komanda bus brandesnė ir patyrusi, tuo didesnė tikimybė, kad verslas bus plėtojamas nuosekliai, išvengiant nepamatuotos rizikos ir klaidų.

Ne pirmus metus versle dirbantys vadovai geriau žinos rinkos situaciją, bus susipažinę su klientų elgsena ir lūkesčiais, geriau supras konkurencinę aplinką, mokės efektyviai organizuoti įmonės darbą. Didelis pliusas, jei už įmonės vadovų nugarų stovės stiprūs akcininkai.

Verslininkas neturėtų nustebti, jei banke pasidomės, ar buvo įsiskolinimų partneriams, tiekėjams, valstybei, ar buvo teisminių ginčų. Vadovaujančių asmenų patirtis ankstesniuose versluose – taip pat dominanti banką informacija.

Kiekviena patirtis yra vertinga – net ir anksčiau versle padarytos klaidos gali virsti svarbiomis pamokomis. Suprantama, jei įmonės veiklą nulėmė objektyvios priežastys (pavyzdžiui, ekonominė krizė, paveikusi bendrą ūkio situaciją), tai nebus trukdis kreditui gauti.

Tiesa, Šiaulių banko atstovas pabrėžia, kad patirtis yra tik vienas iš kriterijų – finansavimo gali tikėtis ir jaunos įmonės, jei jų finansinė padėtis stabili, o verslo perspektyvos – optimistinės.

Ko paklaus apie garantijas?

Natūralu, kad bankas sieks išsiaiškinti apie užstato galimybes. Todėl verslininkas dar prieš susitikimą banke turėtų iš anksto sau atsakyti, koks užstatas galėtų būti įdomus bankui. Patartina, jei verslininkas iš anksto pasikonsultuos su turto vertintojais dėl galimo užstato vertės.

Šiaulių banko atstovas K. Grinius sako, kad dažnai verslininkai užstatu vertina ilgalaikį, pvz. nekilnojamąjį turtą. Tačiau banką gali sudominti ne vien pastatai ar sklypai, bet ir kilnojamasis turtas  – gamybinė įranga, transporto priemonės ar kompiuteriai. Sutartys su klientais, kuriose įvardinti konkretūs įsipareigojimai dėl būsimų užsakymų, taip pat gali būti įvertinamos kaip užstato forma.

Priklausomai nuo verslo ar projekto specifikos visada rekomenduojama investuoti nuosavų lėšų dalį. Kuo projektas rizikingesnis tuo nuosavų lėšų dalis turėtų būti didesnė, o konkrečią jos dalį galima aptarti konsultacijos su Banko darbuotojais metu.

Ar gausiu finansavimą?

Suprantama, sprendimą dėl finansavimo lems visų minėtų kriterijų visuma, tačiau vieno recepto visiems nėra - kiekvienas verslas yra unikalus. Vis dėlto jūsų verslas bus finansuojamas, jei turite labai stipriai pagrįstus bent du iš trijų aukščiau išvardintų kriterijų ir turite paaiškinimus ar argumentus dėl trečiojo kriterijaus trūkumų.

O jei bankas atsisakys suteikti kreditą? Svarbu nenuleisti rankų ir klausti, kas banko vertinimu nepriimtina ar trukdo suteikti finansavimą. Į tai reikėtų atsižvelgti ir skirti dėmesio išsprendžiant klausimų keliančias sritis ir atliekant namų darbus ateityje.