Pensijų fondų investicijos Lietuvoje: grąžą kaupiantiesiems užtikrina ir vienaragiai
JAV verslo milžinės „General Atlantic“ 200 mln. eurų investicija į Lietuvoje įsikūrusią bendrovę „Flo Health“, kuri sudarant sandorį įvertinta 1 mlrd. USD – gera žinia ir kaupiantiesiems pensijai. Šiaulių banko grupės įmonės „SB Asset Management“ valdomi pensijų fondai į „General Atlantic“ investuoja jau daugiau nei metus.
Pasaulio investicijų į sveikatingumo technologijas flagmanų susidomėjimas Lietuvoje veikiančia ir čia per 200 specialistų įdarbinusia įmone, sukūrusia moterų sveikatos programėlę, rodo, kad vietos įmonės turi daug potencialo, kurį sėkmingai išnaudoja ir pensijų fondai.
„Mūsų pensijų fondų klientų lėšos taip pat yra investuojamos į „General Atlantic“ valdomą fondą, tad netiesiogiai prisidedame ir prie investicijų į „Flo Health“. Nors tai nėra lietuviškas vienaragis, tačiau turi lietuviško prieskonio, dirba Lietuvoje, čia yra sukūręs per 200 darbo vietų. Tikėtina, kad investicijų sulaukusi bendrovė Lietuvoje sukurs dar daugiau darbo vietų, tad mūsų pensijų fondų investicija yra ir naudinga finansiškai, ir prasminga“, – pabrėžia „SB Asset Management“ vadovas Vaidotas Rūkas.
„SB Asset Management“ pensijų fondai į „General Atlantic“ valdomą fondą investavo 2023 m. viduryje. Istoriniai šios bendrovės valdomų fondų grąžos rodikliai, pasak V. Rūko, yra labai geri – stabiliai patekdavo į pirmą geriausiųjų kvartilę.
„General Atlantic“ valdomi fondai anksčiau dar privačioje rinkoje yra investavę į tokias įmones, kaip „Facebook“, „TikTok“, „Alibaba“, „Snapchat“, „Uber“, „Flixbus“, „Duolingo“, „AirBnB“ ir t.t.
Tai, kad toks pasaulinis investicijų į sveikatos technologijas valdytojas kaip „General Atlantic“ investavo į Lietuvoje veikiančią kompaniją, rodo, kad žengėme į visai naują stadiją, kai į rinką ateina didžiausi pasaulio vardai, sako V. Rūkas. Jo teigimu, Baltijos šalių vienaragiai globaliame kontekste atrodo labai gerai, o Lietuva turi labai stiprią ir toliau stiprėjančią sparčiai augančių technologinių verslų bendruomenę.
„Žvelgiant iš investavimo perspektyvos, ši rinka teikia grąžą plačiai diversifikuojant. Investuojame į fondus, kuriuose yra šimtai kompanijų. Be abejo, kompanijoms sekasi skirtingai, bet visuomet atsiranda tokių, kurių grąža būna skaičiuojama ne procentais, bet kartais“, – sako V. Rūkas.
Bendrovė netiesiogiai pasieks ir vieną žymiausių šalies vienaragių „Vinted“. Tiesa, bus investuojamos ne pensijų fondų, o „SB alternatyviųjų investicijų fondas III“ lėšos. Tad šio fondo klientai netiesiogiai investuos ir į „Vinted“.
Investicijos Lietuvoje generuoja grąžą
„SB Asset Management“ vadovas sako, kad tiesioginės ir netiesioginės investicijos į lietuviško kapitalo ir Lietuvoje veikiančias užsienio kapitalo įmones turi dvejopą naudą. Pirmoji, kuri yra lengviau pamatuojama – pensijų fondų dalyviams generuojama grąža. Antroji – galimybė prisidėti prie šalies ekonomikos stiprinimo.
„Su Lietuva susijusios mūsų valdomų pensijų fondų investicijos apima Baltijos šalių vertybinių popierių biržoje listinguojamas bendroves, į Baltijos šalių įmones investuojančius fondus, pasaulines įmones, kurios yra investavusios į Lietuvoje veikiančius vienaragius, nekilnojamojo turto fondus, renovacijos projektus ir t.t. Su Lietuva susijusios investicijos viršija 100 mln. EUR visų bendrovės valdomų pensijų fondų investicijų“, – sako V. Rūkas.
Tarp įmonių, į kurias investuoja „SB Asset Management“ valdomi pensijų fondai, yra šalies verslo lyderės „Ignitis“, „Rokiškio sūris“, „Akola group“ (buvusi „Linas Agro Group“), taip pat mažesnės, tačiau puikiai žinomos bendrovės „Baltik vairas“, „Inmedica“.
Anot V. Rūko, kai kalbama apie investicijas į šalies įmones, nesunku paskaičiuoti, kokią vertę kiekvienam pensijų fondų dalyviui jų veikla kuria. Tačiau žmonėms, pasak jo, kartais lengviau vertę suprasti, kai kalbama ne apie finansus, o apie konkrečius bendrovės gamybinius rodiklius.
„Pavyzdžiui, bendrovė „Rokiškio sūris“ per metus perdirba per 517 tūkst. t pieno. Šiaulių banko pensijų fondų klientams priklauso 5,8 proc. šios įmonės akcijų. Tad 187 tūkst. fondų klientų kasmet tenka pelno iš maždaug tiek pieno, kiek telpa vienoje vonioje”, – dėsto V. Rūkas.
„Rokiškio sūris“ šiuo metu yra sėkmingai įsitvirtęs užsienio rinkose, du trečdaliai bendrovės produkcijos parduodama kitose Europos šalyse, Azijoje, Šiaurės Amerikoje.
Panašiai nesunku paskaičiuoti ir vienos didžiausių šalies žemės ūkio ir maisto pramonės bendrovių „Akola group“, kurios daugiau nei 5 proc. akcijų valdo Šiaulių banko grupės pensijų fondų klientai, kuriamą vertę.
Bendrovė Lietuvoje dirba apie 20 tūkst. ha žemės, tad kiekvienam pensijų fondų dalyviui tenka apie 50 kv. m dirbamos žemės, kurioje užaugintas derlius generuoja pelną.
Kiekvienam „SB Asset Management“ valdomų pensijų fondų dalyviui taip pat priklauso ir trečdalis vieno bendrovės „Baltik vairas“ parduoto dviračio pelno skaičiuojant nuo to laiko, kai pensijų fondų klientai tapo netiesioginiais 3,7 proc. Šiaulių dviračių gamintojo akcininkais.
Nauda – ne tik finansinė
Rekordinę grąžą savo klientams pirmąjį šių metų pusmetį uždirbusi Šiaulių banko grupės įmonė „SB Asset Management“ investuodama į šalies pramonės flagmanes ne tik siekia ilgalaikės grąžos kaupiantiesiems pensijai, bet ir prisideda prie ekonomikos stiprinimo.
Nors pagrindinis pensijų fondų valdytojos tikslas yra uždirbti grąžą savo klientams, investicijų prasmė, kaip teigia V. Rūkas, taip pat nėra paskutinėje vietoje. Bendrovė turi stiprias pozicijas investuodama į Lietuvos bendroves – nuo žemės ūkio iki energetikos.
„Visų pirma, investuojama į Lietuvos verslo flagmanes, įmones, kurios yra savo sektorių lyderės. Šių įmonių rezultatai istoriškai yra geri ir yra prielaidų, kad jos sėkmingai veiks ir ateityje. Žiūrint ilguoju laikotarpiu, Lietuvos ir apskritai Baltijos šalių akcijų rinka yra viena sėkmingiausių pasaulyje, o ilgalaikės investicijos į sėkmingas įmones kuria didelę vertę ir generuoja lūkesčius atitinkančią grąžą“, – sako investavimo ekspertas.
Kita priežastis, kuri diversifikuojant investicinį portfelį skatina neaplenkti šalies įmonių, anot V. Rūko, yra galimybė prisidėti prie šalies ekonomikos vystymo.
„Šios įmonės yra Lietuvos ekonomikos variklis, tad investuodami į vietos įmones kuriame vertę ir Lietuvai. Investicijos Lietuvoje kuria darbo vietas, pinigai įliejami į Lietuvos ekonomiką“, – teigia bendrovės vadovas.
Dar viena prie šalies ekonomikos vystymo, žmonių gyvenimo gerinimo prisidedanti ir vertę pensijų fondų dalyviams kurianti investicija – renovacijos projektai.
„Renovacija ne tik leidžia uždirbti pensijų fondų dalyviams grąžą, bet neša naudos ir šalies ekonomikai: daugiabučių energetinio efektyvumo didinimas, energetinės nepriklausomybės stiprinimas, mažesnės gyventojų sąskaitos, mažesnis neigiamas poveikis aplinkai. Tad nauda visokeriopa“, – pabrėžia V. Rūkas.
Šį pavasarį „SB Asset Management“ pensijų fondai į Šiaulių banko įsteigtą „SB modernizavimo fondą 2“, kurio lėšomis bus renovuota iki 300 daugiabučių namų Lietuvoje, investavo 7,5 mln. eurų. Prieš dvejus metus buvo investuota 10,3 mln. eurų.
Kaupiant pensijų fonduose yra prisiimama investavimo rizika. Pensijų kaupimo bendrovė negarantuoja pensijų fondų pelningumo. Pensijų fondo vieneto vertė gali ir kilti, ir kristi. Jūs galite atgauti mažiau nei investavote. Pensijų fondo praeities investicijų valdymo rezultatai negarantuoja tokių pačių rezultatų ir pelningumo ateityje. Praėjusio laikotarpio rezultatai nėra patikimas būsimų rezultatų rodiklis.
Rekomenduojame atsakingai ir kruopščiai pasirinkti pensijų fondą, atkreipti dėmesį į su investicijomis susijusias patiriamas rizikas, taikomus atskaitymus bei atidžiai perskaityti pensijų fondo taisykles, kurios yra neatsiejama pensijų kaupimo sutarties dalis. Visa išdėstyta informacija yra reklaminio pobūdžio, kuri negali būti interpretuojama kaip rekomendacija, pasiūlymas ar kvietimas kaupti lėšas „SB Asset Management“ valdomuose pensijų fonduose. Pateikiama informacija negali būti jokio vėliau sudaryto sandorio pagrindas. Nors šios reklaminio pobūdžio informacijos turinys yra pagrįstas šaltiniais, kurie yra laikomi patikimais, „SB Asset Management“ ir AB Šiaulių bankas nėra atsakingi už šios informacijos netikslumus, pasikeitimus, taip pat ir nuostolius, kurių gali atsirasti, kai investicijos grindžiamos šia informacija.