Uždaryti
E-gyvybė Naujoji „SB draudimas“ savitarna Skirta „SB draudimas“ klientams, sudariusiems draudimo sutartis nuo 2023‑12‑01, ir buvusiems INVL Life klientams, kurių sutartys buvo perkeltos į „SB draudimas“. PRISIJUNGTI
„SB draudimas“ savitarna Senoji „SB draudimas“ savitarna Skirta „SB draudimas“ klientams, sudariusiems draudimo sutartis iki 2023‑11‑30. PRISIJUNGTI
Turto valdymo portalas Turto valdymo paslaugos savitarna Skirta klientams, turintiems Turto valdymo paslaugos sutartį. PRISIJUNGTI

Raginimas tėvams: pirma mokėjimo kortelė sulaukus septynerių

Kaip išmokyti vaikus atsakingai elgtis su pinigais? Su šiuo klausimu tėvai gana dažnai pirmą kartą susiduria parduotuvėje, kai vaikai užsispiria saldainių ar žaislų skyriuje ir iškelia dramą.

Vėlesniame amžiuje klausimai, susiję su pinigų vertės suvokimu, gilėja. Tuo tarpu valstybinė švietimo sistema dar nėra pasirengusi pradinukų finansinio raštingumo ugdymui, tad atsakomybės imasi finansų institucijos. 

„Nors dabartinė Lietuvos švietimo sistema moksleiviams suteikia santykinai gerus įprastinių mokomųjų dalykų pagrindus, formalaus finansinio raštingumo ugdymo tema yra tarsi palikta paraštėse – planų yra, bet realaus įgyvendinimo trūksta“, – sakė Šiaulių banko kasdienės bankininkystės direktorius Andrius Kamarauskas.

Vyriausybė buvo paskelbusi apie tikslus formalizuoti finansinį 1-8 klasių moksleivių raštingumą: buvo parengta koncepcija, pagal kurią finansinio raštingumo ugdymo programa turėjo būti įgyvendinta iki 2021 m. pabaigos. Deja, finansavimas šiam projektui skirtas nebuvo. Nepaisant to, ketinimų susisteminti finansinio raštingumo ugdymą neatsisakoma. Ši tema yra integruojama į atnaujinamas bendrąsias 1-8 klasių programas ir startuos nuo 2023 m. rugsėjo 1-osios. 

Ekspertai: pradėti reikia kuo anksčiau 

Remiantis Kembridžo universiteto mokslininkų išvadomis, vaikų mokymas apie finansų valdymą turėtų prasidėti nuo septynerių metų. Mat būtent tada pradeda formuotis vaikų supratimas.

Tam pritaria ir Vilniaus miesto psichikos sveikatos centro vadovas Martynas Marcinkevičius. Jis mano, kad vaikai jau nuo ankstyvos vaikystės turėtų gauti kišenpinigių bei patys gebėtų jais atsakingai naudotis. Pasak jo, jeigu tėvai nesuformuos gerų finansinių įpročių vaikystėje, vėliau jaunuoliai, įžengę į didesnės atsakomybės laikotarpį, gali pridaryti didelių klaidų ir gauti skaudžių pamokų.

Anot jo, tėvai vaikui neturėtų sudaryti įspūdžio, kad pinigų turi viskam ir visada, todėl galima įsigyti bet ką. Atvirkščiai, atžaloms kaip tik reikia paaiškinti, jog pinigų kiekis yra ribotas.

Ekspertai pataria pradėti nuo paprastų dalykų. Pavyzdžiui, leisti vaikui sumokėti už pirkinius ir paskaičiuoti, kiek grąžos jis turėtų gauti. Taip pat kalbėtis apie dienpinigius, atlyginimą ir kitus būdus uždirbti pinigus, apie taupymą. Verta parodyti, kas yra interneto bankas, kaip veikia bankomatai ir kiti finansiniai įrankiai.

Vaiko sąskaitos priežiūra 

Kaip vieną iš įrankių, galinčių padėti jauniausiems šeimos nariams suprasti, kas yra pinigai ir kokią vertę jie turi, Šiaulių bankas siūlo panaudoti sąskaitą ir mokėjimo kortelę, specialiai pritaikytas vaikui.

„Mokėjimo sąskaitą vaikui galima atidaryti nuo gimimo, tai gali būti vienas iš taupymo vaiko ateičiai būdų, kai vaiko pinigai yra kaupiami vaiko vardu atidarytoje sąskaitoje. Mokėjimo kortelę galima išduoti nuo 7 metų. Iki sulaukiant 14 metų, sąskaitai tvarkyti reikės suaugusiųjų priežiūros. 14–18 metų nepilnamečiai gali patys disponuoti savo sąskaitos lėšomis su vieno iš tėvų, įtėvių ar globėjų sutikimu“, – sako A. Kamarauskas.

Specialistas rekomenduoja nuo pat kortelės naudojimo pradžios vaikui suteikti ribotą finansinę laisvę. Pavyzdžiui, nustatyti dienos išlaidų limitą, kuris būtų savaitinių kišenpinigių dydžio. Ir kartu paaiškinti atžalai apie galimybes sutaupyti bei taupymo privalumus. Kartu vaiką galima supažindinti ir su jo sąskaita ir jos valdymo būdais, ypatingą dėmesį kreipiant į prisijungimo duomenų saugojimą.

Vaikui bręstant tėvai galėtų vertinti savo atžalos finansinį drausmingumą ir pagal tai koreguoti vaiko pinigų naudojimo ribas. „Tarkime, pradžioje galima nustatyti, kad prisijungęs prie interneto banko vaikas galėtų tik stebėti sąskaitoje vykstančias operacijas, o vėliau leisti atlikti ir mokėjimus, pradedant nuo mokėjimo kortelės naudojimo iki apsipirkimo interneto parduotuvėse“, – aiškina banko atstovas.

Sulaukus pilnametystės visos paauglio sąskaitos valdymo teisės perleidžiamos į savininko rankas ir tėvams belieka patariamasis vaidmuo.