Uždaryti
E-gyvybė Naujoji „SB draudimas“ savitarna Skirta „SB draudimas“ klientams, sudariusiems draudimo sutartis nuo 2023‑12‑01, ir buvusiems INVL Life klientams, kurių sutartys buvo perkeltos į „SB draudimas“. PRISIJUNGTI
„SB draudimas“ savitarna Senoji „SB draudimas“ savitarna Skirta „SB draudimas“ klientams, sudariusiems draudimo sutartis iki 2023‑11‑30. PRISIJUNGTI
Turto valdymo portalas Turto valdymo paslaugos savitarna Skirta klientams, turintiems Turto valdymo paslaugos sutartį. PRISIJUNGTI
  • Pagrindinis
  • Naujienos
  • Finansų ekspertė ragina ruoštis palūkanų augimui: padengti paskolą greičiau – ne visada protingas sprendimas

Finansų ekspertė ragina ruoštis palūkanų augimui: padengti paskolą greičiau – ne visada protingas sprendimas

Prognozuojamas palūkanų normų didėjimas skatina dalį gyventojų apsvarstyti paskolos grąžinimo galimybę anksčiau termino. Nors skolinantis trumpesniam laikui sumokama mažiau palūkanų, finansų specialistai ragina gerai apsvarstyti, nes toks sprendimas vėliau gali virsti finansine našta.

Pasak Šiaulių banko finansavimo paslaugų vystymo departamento produktų vadovės Dovilės Kalvaitienės, gyventojų nerimas dėl didėjančių palūkanų yra suprantamas, tačiau turintys būsto paskolas panikuoti neturėtų, kadangi kintamos palūkanų dalies augimas yra galimas ilgalaikio kredito etapas ir jam reikėtų būti pasirengus – geriausia tai įvertinti dar prieš sudarant kredito sutartį.

Banko specialistė teigia, kad neretai pasitaiko atvejų, kai klientas vietoje 20 metų paskolos termino nusprendžia imti paskolą 10 metų, turėdamas tikslą sumokėti mažiau palūkanų.    „Siekis maksimaliai susimažinti paskolos grąžinimo terminą ar imti naują paskolą trumpiausiam įmanomam laikotarpiui reiškia ir didesnę mėnesio įmoką. O juk mokant didesnes įmokas, gali tekti atsisakyti kitų tikslų – pavyzdžiui, susitaupyti pinigų naujam automobiliui ar kelionei, skirti mažiau lėšų pomėgiams. Pasiskolinus tokiam terminui, kad kredito įmoka būtų maksimali pagal bankų reikalavimus, tai gali reikšti, kad neplanuotai sugedus didesniam buitiniam prietaisui, jam pasiskolinti galimybės nebebus ir teks naudoti santaupas, jeigu tik jų bus mokant maksimalias įmokas. Turime sau atsakyti, ar verta aukoti gyvenimo kokybę?“, - teigė Šiaulių banko specialistė.

Reikšmingai išaugus palūkanų normoms, maksimaliai trumpas kredito terminas gali tapti ir didele finansine našta, nes įmokos dydis šokteltų daugiau ir apribotų žmogaus finansines galimybes.

D. Kalvaitienė taip pat ragina įvertinti tai, kad būsto kreditai, imami ilgesniam laikotarpiui, per kelias dešimtis metų dėl infliacijos nuvertėja, o žmogaus pajamos per tą laikotarpį išauga.

„Būsto paskolų turėtojams infliacija trumpuoju laikotarpiu ženklios įtakos neturi, tačiau jai staiga išaugus, įmokas kurį laiką mokėti gali būti sunkiau, nes maisto ar degalų kainos išauga staiga, paskolų įmokos nesikeičia ar auga, o atlyginimai jų nesiveja taip greit kaip norėtųsi.

Tačiau ilguoju laikotarpiu priešingai -  dėl infliacijos išauga ir atlyginimai, o kredito suma lieka ta pati – taigi, ir paskolos mokėjimui skiriama pajamų dalis tampa mažesnė“, - komentavo ekspertė.

Kaip nuspręsti, kokį būsto paskolos terminą rinktis? Pasak D. Kalvaitienės, kiekvienas atvejis yra individualus ir vieno optimalaus paskolos termino nėra. Visgi, žmogus privalo terminą įvertinti pagal tai, ar paskolos įmoka leistų gyventi komfortiškai. Pavyzdžiui, klientas mato, kad gali mokėti maksimalią 500 eurų įmoką, tačiau juk išaugus palūkanų normoms, įmoka gali pakilti ir iki 600 eurų per mėnesį. Tad gal, jei įmanoma, geriau yra rinktis ilgesnį paskolos terminą su 400 eurų mėnesine įmoka – tuomet net ir pakilus palūkanoms, finansiniai sunkumai nebus juntami, nes ir padidėjusi įmoka, tikėtina, neviršys komforto įmokos dydžio, o jai nepadidėjus – sutaupytas lėšas visada galima skirti papildomai įmokai pagal kredito sutartį.