Uždaryti
E-gyvybė Naujoji „SB draudimas“ savitarna Skirta „SB draudimas“ klientams, sudariusiems draudimo sutartis nuo 2023‑12‑01, ir buvusiems INVL Life klientams, kurių sutartys buvo perkeltos į „SB draudimas“. PRISIJUNGTI
„SB draudimas“ savitarna Senoji „SB draudimas“ savitarna Skirta „SB draudimas“ klientams, sudariusiems draudimo sutartis iki 2023‑11‑30. PRISIJUNGTI
Turto valdymo portalas Turto valdymo paslaugos savitarna Skirta klientams, turintiems Turto valdymo paslaugos sutartį. PRISIJUNGTI

Pirmasis pokalbis banke: kokius namų darbus būtina atlikti

Greičiausiai daugelis sutiks su teiginiu, kad pirmasis įspūdis labai svarbus, o dažnai ir lemiamas. Šis teiginys aktualus ne vien asmeniniame gyvenime, bet ir verslo santykiuose, o ypač – jei pirmąkart ketinate kreiptis į banką dėl verslo finansavimo. 

Siekiančios gauti finansavimą įmonės, turi atitikti tam tikrus banko reikalavimus – pradedant įmonės finansiniais rodikliais, baigiant garantijomis dėl užstato. Be šių reikalavimų svarbią reikšmę turi ir tarpusavio pasitikėjimas – jei pirmojo pokalbio metu įmonės vadovas ar savininkas sugebės pristatyti savo verslą, argumentuotai pagrįs verslo idėją ir kreditavimo poreikį, jo galimybės gauti finansavimą bus didesnės. 

Pirmasis pokalbis yra reikalingas pristatyti savo verslą ir planus – banko verslo klientų konsultantui svarbu iš vadovo lūpų išgirsti įmonės situaciją, sužinoti daugiau apie bendrovės vadovų ir savininkų verslo patirtį, suprasti verslo planus ir skolinimosi poreikį. Tad jau pirmajam susitikimui su bankininku verta kokybiškai paruošti namų darbus. 

Bankas yra suinteresuotas, kad kuo daugiau klientų gautų finansavimą ir galėtų plėsti savo verslą, todėl svarbu paaiškinti, pagal kokius kriterijus vertiname įmonės galimybes užsitikrinti finansavimą. 

Kaip vertiname jūsų verslą?

Prieš kreipdamasis į banką verslininkas turėtų atkreipti dėmesį tris pagrindinius kriterijus, į kuriuos atsižvelgia bankas prieš priimdamas sprendimą dėl finansavimo. 

Pirmasis kriterijus yra įmonės savininkų ir vadovybės reputacija bei patirtis versle. Turime žinoti, kaip įmonei sekasi dabar ir kokie jos ateities planai – taigi antrasis kriterijus yra įmonės veiklos ir finansinės situacijos bei perspektyvų vertinimas. Mums yra svarbios garantijos, todėl trečias svarbus kriterijus yra užstatas. 

Suprantama, jei visi šie trys kriterijai atitinka banko reikalavimus, įmonės galimybės gauti finansavimą yra didelės. Tiesa, kiekvienos įmonės paraiška nagrinėjama individualiai, tad net jei kuris nors kriterijus kelia klausimų, tariamės su įmone ir ieškome sprendimų. O kaip verslininkui pasiruošti atitikti banko kriterijus? 

Svarbu: patirtis ir reputacija

Versle patirtis yra svarbus pranašumas, todėl jei įmonei vadovauja daug sėkmingos patirties versle turintys vadovai, tai tikėtina, kad įmonė turi daug galimybių augti – patyrę vadovai  supranta rinkos situaciją, konkurencinę padėtį, gerai išmano vadybos principus, moka efektyviai valdyti įmonę. Jei įmonė turi stiprų patyrusių akcininkų užnugarį, tai taip pat yra didelis privalumas. Ne mažiau svarbus ir įmonės savininkų požiūris – jų požiūris į verslą, jo išmanymas, reputacija. 

Atsižvelgiame ir į vadovybės reputaciją – pradelstos skolos su tiekėjais, darbuotojais, valstybės institucijomis, teisminiai ginčai yra pavojingas signalas, kad vadovybė negeba atsakingai valdyti verslo. 

Bankai įvertina ir vadovaujančių asmenų patirtį ankstesniuose versluose. Kredito paraiškai pliuso nepridės faktas, kad vadovas ėjo svarbias pareigas įmonėje, kuri ilgą laiką veikė nuostolingai, neefektyviai. Suprantama, jei įmonės veiklą nulėmė objektyvios priežastys (pavyzdžiui, ekonominė krizė, paveikusi bendrą ūkio situaciją), tai nebus trukdis kreditui gauti. 

O ką daryti įmonėms, kurių savininkai ir vadovai neturi patirties? Pasaulyje įprasta, kad pradinėje įmonės veiklos stadijoje pradedantys verslininkai veiklą finansuoja asmeninėmis, rizikos kapitalo fondų ar privačių investuotojų lėšomis arba banke gali pasinaudoti kreditavimo priemonėmis pradedantiems verslams. 

Svarbu: verslo situacija ir perspektyvos

Bankui svarbu suvokti verslą – pradedant įmonės veiklos istorija, dabartine situacija ir baigiant – verslo perspektyvomis. Todėl rengiantis pokalbiui su banku, įmonė turi pasirengti pristatyti savo verslą. Nebūtina atmintinai žinoti visų tikslių skaičių – pakanka paaiškinti esamą padėtį, iššūkius ir tikslus, argumentuotai pagrįsti verslo idėją. 

Suprantama, verslas turi pasirūpinti pagrindžiančiais dokumentais – bankui priimti sprendimą reikės trejų metų duomenų. Įmonės balanso duomenys parodys, ar buvo skolų, ar įmonė yra sukaupusi kapitalo. Pelno – nuostolio ataskaita atspindės bendrovės finansinę būklę. Nuostolis dar nereiškia, kad įmonei nebus suteiktas finansavimas - tiesiog vadovas turės argumentuotai paaiškinti nuostolio priežastis. Patartina, kad susitikime be vadovo dalyvautų ir finansininkas, kuris galėtų paaiškinti finansinius rodiklius. 

Bendrovės perspektyvas pagrįs verslo planas, kuriame bus įvertintos įmonės galimybės, konkurencinė aplinka, priemonės įsitvirtinti rinkoje, finansinių rodiklių projekcijos. Įmonės vadovas turėtų gebėti pagrįsti ir paaiškinti verslo planą, būti pasirengęs atsakyti į bankui rūpimus klausimus. 

Svarbu pabrėžti, kad „namų darbai“ pirmiausia reikalingi ne bankui, o pačiai įmonei. Kruopšti verslo analizė, kritiškas vertinimas padeda geriau įvertinti realią verslo situaciją, nepriimti skubotų sprendimų ir galbūt įžvelgti anksčiau nematytas verslo galimybes. 

Svarbu: ką reikėtų žinoti apie užstatą?

Natūralu, kad pirmojo pokalbio metu įmonės vadovas sulauks klausimų apie galimą užstatą. Todėl prieš pokalbį su bankininku, įmonės vadovas jau turėtų būti pasirengęs atsakyti į šį klausimą. Dar geriau, jei ruošdamas „namų darbus“ verslininkas iš anksto pasikonsultuos su turto vertintojais dėl galimo užstato vertės. 

Dažnai įmonių vadovai per siaurai įvertina užstato galimybes. Tradiciškai suvokiama, kad tinkamas užstatas tėra ilgalaikis turtas – pirmiausia, nekilnojamasis. Iš tiesų užstatui gali tikti ne vien pastatai ar sklypai, bet ir įvairus kilnojamasis turtas – gamybinė įranga, transporto priemonės ar kompiuteriai.  Dar daugiau – verta žinoti, kad bankas užstatu gali laikyti ir prekių atsargas ar sutartis su klientais, kuriose įvardinti konkretūs įsipareigojimai dėl būsimų užsakymų. 

Verslas taip pat turėtų iš anksto pagalvoti apie dalinio projekto finansavimo galimybes savais pinigais. Rekomenduojama turėti 20 proc. savų lėšų dalį nuo bendros kredito sumos. 

Beje, nesant pakankamai užstato, verta banke pasidomėti ir garantijų priemonėmis – pavyzdžiui, „Invega“, „InnovFin“ garantijos leidžia įmonei sumažinti užstato dalį, o bankui – pasidalinti finansavimo riziką. 

Belaukiant banko sprendimo

Taigi pasiruošėte namų darbus ir atėjote į banką su lūkesčiu – turbūt norite sužinoti, kokia tikimybė gauti finansavimą? Beveik neabejotina, kad jūsų verslas bus finansuojamas, jei turite  labai stipriai pagrįstus bent du iš trijų aukščiau išvardintų kriterijų ir turite paaiškinimus ar argumentus dėl trečiojo kriterijaus trūkumų. 

Gali būti, kad bankas atsisakys finansuoti jūsų verslą – tokiu atveju, naudinga klausti ir pasižymėti, kas banko vertinimu nepriimtina ar trukdo suteikti finansavimą. Į tai reikėtų atsižvelgti ir skirti dėmesio išsprendžiant klausimų keliančias sritis ir atliekant namų darbus ateityje.