Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.

Uždaryti
E-gyvybė Naujoji „SB draudimas“ savitarna Skirta „SB draudimas“ klientams, sudariusiems draudimo sutartis nuo 2023‑12‑01, ir buvusiems INVL Life klientams, kurių sutartys buvo perkeltos į „SB draudimas“. PRISIJUNGTI
Atsisiųskite „SB draudimas“ mobiliąją programėlę
„SB draudimas“ savitarna Senoji „SB draudimas“ savitarna Skirta „SB draudimas“ klientams, sudariusiems draudimo sutartis iki 2023‑11‑30. PRISIJUNGTI
Turto valdymo portalas Turto valdymo paslaugos savitarna Skirta klientams, turintiems Turto valdymo paslaugos sutartį. PRISIJUNGTI
E-gyvybės vartotojai gali naudoti „SB draudimo“ mobiliąją programėlę

II pakopos pensijos D.U.K.

Dažniausiai užduodami klausimai apie II pakopos pensiją

Kaupiu II pakopos pensiją kitoje bendrovėje, ar galiu ją pakeisti?

Galite laisvai rinktis pensijų fondų valdymo įmonę ir ją bet kada keisti.

Jeigu norite pereiti Šiaulių banko grupės įmonės „SB Asset Management“ valdomą pensijų fondą, užtenka sudaryti pensijų kaupimo sutartį su „SB Asset Management“. Tai atlikti galite bet kuriame Šiaulių banko padalinyje. Rezervuokite laiką vizitui tel. 1813.

Sudarius naują perėjimo sutartį, sukauptos lėšos bus perkeltos į pasirinktą mūsų pensijų fondą.

Kaip sužinoti, kurioje bendrovėje kaupiu II pakopos pensiją?

Tai galite padaryti prisijungę prie savo asmeninės Sodros paskyros: https://gyventojai.sodra.lt/sodra-login/index.

Kur investuoja pensijų fondai?

Priklausomai nuo fondo investavimo strategijos Šiaulių banko grupės įmonės „SB Asset Management“ valdomi pensijų fondai investuoja į akcijas ir kitas rizikingesnes turto klases – fondus, investuojančius į nekilnojamąjį ar kitą alternatyvų turtą – bei į obligacijas. Kol dalyviai yra jauni (iki 47 m.) rekomenduojama akcijose ir rizikingame turte laikyti iki 100 proc. investicijų, vėliau rizikingų aktyvų dalį mažinti investuojant į obligacijas. Akcijų vertė labiau svyruoja, tačiau ilgalaikėje perspektyvoje gali uždirbti daugiau. Investicijų į obligacijas rizikingumas yra mažesnis ir leidžia sumažinti sukaupto turto vertės svyravimus dalyviams artėjant prie pensinio amžiaus.

Mūsų pensijų fondų valdytojai, investuodami į akcijas ieško galimybių visame pasaulyje, siekdami kuo efektyviau atkartoti viso pasaulio akcijų grąžą ir taip auginti pensijų fondų dalyvių turtą. Be to, iki penktadalio šių investicijų nukreipiama į Baltijos šalis, Vidurio ir Rytų Europą, kur siekiame uždirbti didesnę akcijų grąžą. Tuo tarpu fonduose, kurių dalyviai artėja prie pensinio amžiaus, siekiama išsaugoti sukauptą turtą bei apsaugoti jį nuo infliacijos, o juose dominuoja tiesioginės investicijos į obligacijas.

Toks investavimo modelis suteikia galimybes užtikrinti itin platų investavimo į akcijas spektrą bei išnaudoti neįvertintas mūsų regiono įmones ar nekilnojamąjį turtą, o investavimas į obligacijas tiesiogiai yra efektyvesnis lyginant su investavimu per obligacijų fondus. Detalią kiekvieno pensijų fondo investicijų sudėtį galite rasti pensijų fondų ataskaitose ir apžvalgose.

Kokias įmokas mokėsiu II pakopoje?

Kiekvienas kaupiantysis pensijai II pakopos pensijų fonde kiekvieną mėnesį moka 3 proc. nuo darbo užmokesčio „ant popieriaus“, o valstybė į jo pensijų fondą papildomai perveda 1,5 proc. nuo užpraeitų metų šalies vidutinio darbo užmokesčio, nepriklausomai nuo dalyvio įmokos dydžio. 2024 metais papildoma valstybės įmoka siekia 27,04 euro per mėnesį.

Jeigu žmogus vidutiniškai uždirba 2000 eurų „ant popieriaus“, kas mėnesį kaupimui pervedama 60 eurų nuo jo atlyginimo ir 27,04 eurų (2024 m.) dydžio valstybės paskata kas mėnesį.

Kokie mokesčiai taikomi II pakopos pensijų fonduose?

Kaupiant gyvenimo ciklo fonduose taikomas turto valdymo mokestis negali būti didesnis negu 0,5 proc., o turto išsaugojimo fonde negali viršyti 0,2 proc. Kai kurios pensijų kaupimo bendrovės taiko išėjimo į kitą bendrovę mokestį, kuris negali viršyti 0,05 proc. nuo sukauptų lėšų vertės.

Visų pensijų kaupimo bendrovių taikomus II pakopos kaupimo mokesčius rasite čia pasirinkę „Pensijų fondų mokesčiai ir lyginamieji indeksai“.

Kaip išmokama II pakopos pensija?

Priklausomai nuo sukauptos sumos antros pakopos pensijų fonde, ją galima atsiimti vienkartine išmoka, kai sukaupta iki 5 403 eurų, periodinėmis išmokomis, kai sukaupta nuo 5 403 iki 10 807 eurų, arba įsigyti pensijų anuitetą, kai sukaupta nuo 10 807 iki 64 841 eurų.

„Sodra“ siūlo trijų rūšių anuitetus – standartinį, paveldimą standartinį arba atidėtąjį. Pasirinkus standartinį anuitetą, visa sukaupta suma skiriama anuiteto įsigijimui ir pensijų išmokos pradedamos mokėti iškart įsigijus anuitetą bei mokamos iki gyvenimo pabaigos.

Paveldimo standartinio anuiteto išmokos taip pat mokamos iki gyvenimo pabaigos, tačiau kartu garantuojamas mokėjimas, kol dalyviui sueis 80 m. – dalyviui mirus ankščiau, dalis sumos, kuri liko neišmokėta iki 80-ies – paveldima.

Pasirinkus bet kurį standartinį anuitetą visa sukaupta suma skiriama anuiteto įsigijimui ir išmokas moka „Sodra“ papildomai prie valstybės mokamos senatvės pensijos.

Pasirinkus atidėtąjį anuitetą iki 85 metų mokama pensijų fondų valdymo bendrovė. Išmokoms skiriama turto dalis, likusi sumokėjus už atidėtąjį anuitetą „Sodrai“. Šios lėšos yra paveldimos. Sukakus 85 metų amžių išmokas pradeda mokėti „Sodra“ ir moka iki gyvenimo pabaigos.

Jeigu sukaupta daugiau kaip 64 841 eurų, turto dalis, viršijanti šią sumą, gali būti išmokama vienkartine pensijų išmoka, o likusi dalis mokama iki gyvenimo pabaigos pagal įsigytą anuiteto tipą.

Nesulaukus senatvės pensijos amžiaus arba sulaukus senatvės pensijos amžiaus, bet neįsigijus pensijų anuiteto, visos sukauptos lėšos yra paveldimos.

Kaip vyksta II ir III pakopos pensijų fondo keitimas?

Antros pakopos pensijų fondo keitimas.

Remiantis „SB Asset Management” pensijų fondų taisyklėmis ir Pensijų kaupimo įstatymu bei kitais teisės aktais, Jūsų prašymas pereiti į kitą pensijų fondą per 3 darbo dienas išsiunčiamas „Sodrai“, kuri per 3 darbo dienas jį įregistruoja Pensijų kaupimo dalyvių ir pensijų kaupimo sutarčių registre. Keičiamo pensijų fondo vienetai konvertuojami į pinigus tos dienos verte, kurią „Sodra“ įregistruoja Jūsų prašymą. Per 3 darbo dienas nuo Jūsų prašymo įregistravimo Pensijų kaupimo dalyvių ir pensijų kaupimo sutarčių registre pinigai pervedami į naujai pasirinkto pensijų fondo sąskaitą ir konvertuojami pinigų gavimo į naujai pasirinktą pensijų fondą dienos verte. Įvykus visoms šioms operacijoms, Jūsų turimas naujojo pensijų fondo vienetų kiekis matysis Pensijų savitarnoje sekančią darbo dieną.

Trečios pakopos pensijų fondo keitimas.

Remiantis „SB Asset Management” pensijų fondų taisyklėmis ir Papildomo savanoriško pensijų kaupimo įstatymu, keičiamo pensijų fondo vienetai konvertuojami į pinigus per 1 darbo dieną nuo Jūsų prašymo pateikimo ir pervedami į Jūsų pasirinktą kitą pensijų fondą ne vėliau nei per 7 darbo dienas. Į naują pensijų fondą gauti pinigai konvertuojami į šio pensijų fondo vienetus pinigų gavimo dienos verte. Įvykus visoms šioms operacijoms, Jūsų turimas naujojo pensijų fondo vienetų kiekis matysis Pensijų savitarnoje sekančią darbo dieną.

 

Atkreipiame dėmesį, kad nurodyti terminai yra teisės aktuose ir kituose pensijų kaupimo veiklą reglamentuojančiuose dokumentuose nurodyti maksimalūs leistini terminai. Praktiškai pensijų fondo keitimas tiek antroje, tiek trečioje pakopoje įvykdomas greičiau ir tik išskirtiniais atvejais trunka 8 (trečioje pakopoje) ar 9 (antroje pakopoje) darbo dienas.

Dažniausiai užduodami klausimai dėl automatinio įtraukimo į II pensijų pakopos kaupimą

Kodėl verta kaupti II pensijų pakopoje?
  • Galimybė pasinaudoti papildoma valstybės paskata
  • Vieni mažiausių turto valdymo mokesčių tarp kitų taupymo ir investavimo produktų;
  • Jūsų lėšos investuojamos ir tikėtina, kad generuos grąžą;
  • Pasyvus investavimo produktas – jums nereikia turėti žinių ar skirti laiko domėtis finansų rinkomis, tai už jus atliks mūsų profesionalų komanda;
  • Jūsų sukauptas turtas yra paveldimas visą kaupimo laikotarpį.
Ką daryti, jei II pakopos kaupimą noriu atnaujinti jau dabar?

Įmokas galite atnaujinti pateikdami prašymą pensijų savitarnoje. arba užsiregistravę iš anksto tel. 1813 ir atvykę į bet kurį Šiaulių banko klientų aptarnavimo skyrių.

Kaip dažnai bus atnaujinamos įmokos į pensijų kaupimą, jei kaupiau II pakopos pensiją ir per reformą įmokas sustabdžiau?

Asmenims, kurie yra sustabdę kaupimą, neatsižvelgiant į jų amžių, pakartotinio įtraukimo procedūra bus taikoma ne daugiau kaip tris kartus kas tris metus.

Kaip dažnai būsiu įtraukiamas į kaupimą?

Kaupti atsisakiusiam asmeniui kas trejus metus vėl siūloma prisijungti prie pensijų kaupimo.

Kai žmogus sulaukia 40 metų, jis daugiau į kaupimą nebeįtraukiamas, tačiau, nepriklausomai nuo amžiaus, gali pats pasirinkti kaupimo bendrovę ir pradėti kaupti pensijai papildomai.

Ką turėčiau daryti, jei kaupimą esu sustabdęs kitoje bendrovėje ir noriu atnaujinti bei kaupti Šiaulių banke?

Tai galite padaryti Šiaulių bankopensijų savitarnoje sudarydami II pakopos pensijų kaupimo sutartį (instrukcija, kaip tai padaryti galite rasti čia) arba užsiregistravę iš anksto tel. 1813 ir atvykę į bet kurį Šiaulių banko klientų aptarnavimo skyrių.

Ką daryti, jei noriu, kad įmokos į II pakopos pensijų kaupimą ir toliau liktų sustabdytos?

Prieš priimant sprendimą dėl įmokų stabdymo rekomenduojame nemokamai pasikonsultuoti. Konsultacijai užsiregistruokite tel. 1813.

Jei nuspręstumėte neatnaujinti kaupimo, turėtumėte užpildyti atitinkamą prašymą prisijungę prie asmeninės „Sodros“ paskyros gyventojai.sodra.lt.

Ką reiškia pakartotinis įtraukimas į pensijų kaupimą?

Kaupti atsisakiusiam asmeniui kas trejus metus vėl siūloma prisijungti prie pensijų kaupimo. Jeigu pakartotinai į kaupimą įtrauktas gyventojas per nustatytą laiką nepareiškia prieštaravimo „Sodrai“, jis tampa pensijų kaupimo dalyviu.

Kai žmogus sulaukia 40 metų,  jis daugiau į kaupimą nebeįtraukiamas, tačiau nepriklausomai nuo amžiaus gali pats pasirinkti kaupimo bendrovę ir pradėti kaupti pensijai papildomai.

Kaip sužinoti, ar nuo liepos 1 d. būsiu pakartotinai įtrauktas į dalyvavimą pensijų kaupime?

Pasitikrinti, ar esate įtraukti į II pakopos pensijų kaupimo sistemą galite prisijungę prie asmeninės „Sodros“ paskyros gyventojai.sodra.lt.

Kaip įvertinti, ar verta dalyvauti II pakopos pensijų kaupime?
Kokią dalį atlyginimo reikėtų paskirti papildomam pensijos kaupimui?

II pakopa yra standartizuota sistema, kurioje finansines paskatas kaupiantiesiems teikia ir valstybė.

Pensijų kaupimo įmoka sudaro 3 proc. nuo kaupiančiojo pajamų, nuo kurių skaičiuojamos socialinio draudimo įmokos ir valstybės paskatos, kuri sudaro 1,5 proc. užpraėjusių metų vidutinio šalies darbo užmokesčio. Jeigu žmogus vidutiniškai uždirba 2000 eurų „ant popieriaus“, kitais metais pasirinkus kintamąjį tarifą kas mėnesį kaupimui bus pervedama 60 eurų nuo jo atlyginimo ir 27,04 eurų (2024 m.) dydžio valstybės paskata kas mėnesį.

Kiek laiko turiu apsispręsti dėl dalyvavimo pensijų kaupime, jeigu esu įtrauktas.

Įsivertinti, ar norite kaupti savo pensijai, galite per šešis mėnesius nuo įtraukimo – iki birželio 30 dienos.

Kas nutiks, jei iš „Sodros“ gautą laišką apie įtraukimą į II pakopos pensijų kaupimą ignoruosiu?

Jeigu „Sodrai“ nepateiksite prašymo nedalyvauti II pakopos pensijų kaupime, bus laikoma, kad Jūs sutinkate dalyvauti pensijų kaupime ir įmokos bus nuskaičiuojamos nuo Jūsų darbo užmokesčio.

Ar galima pabandyti kaupti, o jei nepatiks ar pasikeis situacija – vėliau atsisakyti?

Nuoseklus ir periodiškas investavimas suteikia pačius geriausius rezultatus, nes nuosmukių metu leidžia vertybinių popierių įsigyti santykinai pigiau ir pakilimo metu uždirbti didesnę grąžą.

Susiklosčius nepalankiai asmeninei situacijai ir pateikus atitinkamą prašymą įmokų mokėjimą galima sustabdyti nuo 1 mėnesio iki 12 mėnesių per visą kaupimo laikotarpį.

Jeigu neturite darbo ir negaunate pajamų, tuo laikotarpiu įmokos neskaičiuojamos ir nepervedamos.

Pradėjus kaupti II pakopos pensijų fonduose galimybė visiškai nutraukti pensijų kaupimą nėra numatyta ir kaupimas trunka iki pat pensijos.

Nuo kada bus skaičiuojamos įmokos, jeigu dabar atnaujinsiu savo kaupimą II pakopoje?

Žmonėms, kurie neatsisako automatinio įtraukimo į pensijų kaupimą ar įmokų atnaujinimo, įmokos į jų asmenines pensijų sąskaitas pradėdamos skaičiuoti nuo liepos mėnesio. Pradėti mokėti įmokas galima atnaujinti ir anksčiau, nelaukiant liepos.

Kas įtraukiami į pensijų kaupimą?

Kiekvienų metų pradžioje į pensijų kaupimą įtraukiami tie gyventojai, kurie sausio 2 dieną buvo jaunesni nei 40 metų amžiaus, tą dieną dirbo samdomą darbą ar vykdė savarankišką veiklą Lietuvoje – turėjo galiojantį verslo liudijimą, individualios veiklos pažymą, buvo individualios įmonės savininkai ar mažosios bendrijos nariai ir t.t.

Taip pat į kaupimą įtraukiami dalis gyventojų, kurie anksčiau kaupimą sustabdė ar kaupti atsisakė.

Apie įtraukimą į II pakopos pensijų kaupimą ar kaupimo atnaujinimą gyventojus asmeniškai el. laiškais, įprastais laiškais ir, esant poreikiui, telefonu informuoja „Sodra“.