Atpirkimo sandoriai (REPO)

Atpirkimo sandoris (angl. repurchase agreement, REPO) – sandoris, pagal kurį viena šalis už pinigus perleidžia kitai šaliai finansinį turtą, įsipareigodama per nustatytą laiką jį atpirkti nustatytomis sąlygomis.

Šis sandoris – tai greitas ir patogus būdas pasiskolinti lėšų tam tikram laikui įkeičiant turimas finansines priemones. Jei, pavyzdžiui, turite obligacijų ir norite jas išlaikyti iki išpirkimo, bet Jums prireikė lėšų, galite sudaryti atpirkimo sandorį, t. y. pasiskolinti iš banko pinigų, įkeisdami turimas obligacijas. 

Privalumai

  • Sudarę pagrindinę atpirkimo sandorių sutartį, vėliau sandorius galite sudaryti sau patogiu būdu – raštu banko padaliniuose, telefonu ar el. paštu.
  • Lėšos Jums pervedamos sandorio sudarymo dieną.
  • Šiuo būdu skolinantis pinigų, nereikia pateikti pažymos apie pajamas.
  • Įkeitę turimus vertybinius popierius, vis tiek išsaugote su jais susijusias teises, t. y. gauti dividendus, atkarpas ir pan.

Paskolos suma ir sandorio terminas

Paskolos suma priklauso nuo įkeičiamų vertybinių popierių, pavyzdžiui, įkeitus:

  • akcijas galima gauti iki 70 proc. įkeičiamų akcijų rinkos vertės (daugiau kaip 3 kartų finansinis svertas);
  • obligacijas – iki 90 proc. įkeičiamų obligacijų rinkos vertės (iki 10 kartų finansinis svertas).

Sandorio terminas – iki 1 metų.

Rizika

Viena vertus, atpirkimo sandoris yra gana paprastas būdas gauti kreditą, kita vertus – tai gali būti sudėtinga finansinė priemonė, susijusi su didesne nei įprasta paskola rizika. REPO sandorio rizika priklauso nuo to, kokiu tikslu skolinamasi ir kokios finansinės priemonės įkeičiamos: vyriausybių vertybinių popierių, obligacijų rinkų vertė paprastai svyruoja mažiau nei akcijų arba į akcijas investuojančių investicinių fondų rinkų.

Rizika atsiranda, kai įkeistų finansinių priemonių rinkos vertė krinta:

  • įkeistų finansinių priemonių vertei sumažėjus daugiau, nei sutartyje nustatyta riba, bankas gali pareikalauti pervesti garantinę įmoką, kurią privaloma pervesti nedelsiant;
  • skolinantis siekiant pasiskolintas lėšas vėl investuoti į tas pačias finansines priemones, jų rinkos vertei krintant rizikuojama prarasti daugiau, nei būtų prarasta lėšų nesiskolinus. Be to, už skolinimąsi mokamos palūkanos dar sumažina bendrą investicijų vertę.

Sandorį sudarant iš skolintų lėšų, rizikuojama prarasti ir savus pinigus, ir pasiskolintas lėšas, kurias vis tiek reikia grąžinti.

Prieš sudarydami atpirkimo sandorį, investicijų konsultanto padedami turėtumėte išsamiai susipažinti su sandorio sudarymo sąlygomis ir įvertinti savo galimybes prisiimti čia aprašytą riziką.

Kaip sudaromi REPO sandoriai?

1. Pirmiausia Šiaulių banko padalinyje turite pasirašyti Investicinių paslaugų teikimo sutartį ir Pagrindinę atpirkimo sandorių sutartį.

2. REPO sandorius galite sudaryti banko padaliniuose, telefonu ar el. paštu, kurie Jums nurodomi sudarant pagrindinę sutartį.

Kur kreiptis?

Patogiausia užpildyti šią užklausos formą, ir reikiamas specialistas su Jumis susisieks.

Išsamesnės informacijos apie šiuos sandorius, sąlygas ir įkainius galite teirautis telefonu 1813
(+370 37 301 337 skambinant iš užsienio).

Čia pateikiama informacija yra tik pristatomasis rinkodaros pranešimas. Ji negali būti vertinama kaip pasiūlymas įsigyti kurių nors finansinių priemonių, jas parduoti ir (ar) sudaryti sandorį (-ius).

Atkreipiame dėmesį, kad investavimas yra susijęs su tam tikra rizika, todėl, prieš priimdami sprendimą investuoti, turite įvertinti, kad tam tikromis aplinkybėmis, kurios nepriklauso nuo AB Šiaulių banko valios ir veiksmų, gali nukristi Jūsų investicijų vertė. AB Šiaulių bankas nėra atsakingas už Jūsų sprendimus, priimtus remiantis čia pateikiama informacija.