Visi kreditoriai turės vienodas galimybes atgauti skolas iš gyventojų ir įmonių

2015-09-09

Š. m. rugsėjo 14 d. Lietuvoje pradės veikti piniginių lėšų apribojimų informacinė sistema (PLAIS). Ši VĮ Registrų centro sukurta sistema suvienodins ir palengvins kreditorių galimybes atgauti skolas – išieškomos lėšos iš skolininkų sąskaitų bankuose bus automatiškai nurašomos visiems kreditoriams proporcingai.

Pradėjus veikti PLAIS, visi kreditoriai – ir valstybės institucijos, ir įmonės, ir fiziniai asmenys, turės vienodas galimybes atgauti skolas iš skolininkų, turinčių sąskaitas šalies bankuose ar kredito unijose. Naujoji sistema duomenis apie piniginių lėšų apribojimą tvarkys centralizuotai: perduos bankams (įskaitant Šiaulių banką) ar kredito unijoms apribojimo bei nurašymo nurodymus ir proporcingai paskirstys skolininko lėšas visiems kreditoriams.

Pagal šiuo metu galiojančią tvarką greičiausiai lėšas gali atgauti tie kreditoriai, kurie pirmiausiai yra pateikę bankui pinigų apribojimo ir nurašymo nurodymus. Kiti turi laukti savo eilės, tad atgauti pinigus daliai jų nelengva. PLAIS užtikrins lygias skolų išieškojimo teises.

Pinigų nurašymo nurodymus sistemai teiks Valstybinė mokesčių inspekcija, Lietuvos Respublikos muitinė, „Sodra“ ir antstoliai. PLAIS bus pasiekiami Nacionalinės teismų administracijos, Centrinės hipotekos įstaigos, Gyventojų registro ir Juridinių asmenų registro duomenys. Su komerciniais bankais, veikiančiais Lietuvoje, ir kredito unijomis naujoji sistema susieta per Lietuvos banko LITAS-KART sistemą.

Diegiant PLAIS (iki rugsėjo 14 d.), galimi trumpalaikiai šių įstaigų informacinių sistemų veiklos sutrikimai (pavyzdžiui, lėšų nurašymo). Jie bus operatyviai šalinami.

Su priverstiniu išieškomų pinigų nurašymu per PLAIS susiję teisės aktai, priimti 2014 m. gruodį:

  • Civilinio proceso kodekso pakeitimas Nr. XII-1452;
  • Civilinio kodekso pakeitimas Nr. XII-1453;
  • Mokesčių administravimo įstatymo pakeitimas Nr. XII-1454;
  • Valstybinio socialinio draudimo įstatymo pakeitimas Nr. XII-1455 ir kt.