Verslo plėtrai – banko paskola, kapitalo investicija arba abu finansavimo šaltiniai

2014-06-05

Šiaulių bankas kartu su dienraščiu „Verslo žinios“, advokatų kontora SORAINEN bei Lietuvos rizikos ir privataus kapitalo asociacija į bendrą konferenciją pakvietė verslininkus, kuriems aktuali verslo plėtra, kurie nori matyti spartų gamybos apimčių ir pardavimų augimą, kurie domisi įmonių patirtimi, pritraukiant plėtros kapitalą, bei sėkmingu įmonių ir rizikos kapitalo fondų bendradarbiavimu, kurie galvoja apie pasirengimą investuotojų atėjimui ir kurie siekia tvarios bei kryptingos verslo plėtros strategijos. Per 120 konferencijos  „Verslo plėtra ir finansavimas. Plėtros kapitalas“  dalyvių išgirdo visą dešimtį pranešėjų, dalyvavo diskusijoje.

Šiuo metu į augančias, perspektyvias smulkiojo ir vidutinio verslo įmones Lietuvoje aktyviai investuoja 5 rizikos kapitalo fondai, įsteigti pagal JEREMIE iniciatyvą – padarytos investicijos siekia jau daugiau kaip 26 mln. eurų. Paskaičiuota, kad tų įmonių, kurios pasinaudojo kapitalo paskolinimo galimybe, apyvarta išaugo 66 proc., o darbuotojų skaičius padidėjo 14 proc. Tačiau nuo šios srities lyderių Europos Sąjungoje (Suomijos, Airijos) Lietuva dar atsilieka, nes trūksta informacijos apie rizikos kapitalą, o ir verslininkai už kapitalo paskolinimą rizikos ar privataus kapitalo fondams ne visada pasiryžta perleisti dalį ar net visas įmonės akcijas.

„Rizikos kapitalas ir bankų finansavimas vis labiau artėja vienas prie kito, todėl rinkoje atsiranda lanksčių finansinių instrumentų – atsiranda naujų galimybių verslo įmonėms. Profesionalaus investuotojo sprendimas investuoti į augantį verslą sudaro bankui galimybę finansuoti projektus palankesnėmis sąlygomis, o paskoloms suteikia didesnį saugumo garantą“, – kalbėjo Šiaulių banko administracijos vadovas Vytautas Sinius, į diskusiją kviesdamas visus konferencijos dalyvius.

Didelį augimo potencialą turinčios įmonės patiria ne tik džiaugsmus, bet ir nuolatinį alkį apyvartiniam kapitalui bei investiciniam finansavimui, todėl dažnai kartu su naujais finansavimo šaltiniais verta svarstyti bei derinti ir tradicinius kreditavimo instrumentus, kuriuos naudojant ypač svarbus partneris tampa bankas.

V. Siniaus teigimu, Šiaulių bankas įmonėms, turinčioms verslo plėtros idėjų, tačiau stokojančioms lėšų joms įgyvendinti, gali pasiūlyti ne vieną dėmesio vertą kreditavimo produktą. Jau antrus metus Šiaulių bankas naudoja portfelinių garantijų instrumentą, kuris leidžia bankui pačiam nuspręsti, kuriuos kreditus įtraukti į Europos investicinio fondo (EIF) sukurtą ir INVEGOS administruojamą garantijų portfelį. Tai reiškia, kad sugaištama mažiau laiko sprendimui dėl portfelinės garantijos suteikimo priimti. Portfeline garantija apdraustiems kreditams taikoma mažesnė banko marža, klientui reikalingas mažesnis užstatas, mokestį už garantiją sumoka pats bankas – klientui tai nieko nekainuoja. Be to, šiems kreditams taikomi patrauklūs terminai, kredito sumos ir formos.

Kitas panašus į portfelines garantijas finansinis instrumentas – pasidalintos rizikos kreditų priemonė, teikiama pagal JEREMIE programą. Teikiant šiuos kreditus, lygiomis dalimis, t.y. per puse, panaudojamos Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšos ir banko lėšos bei pasidalijama kredito negrąžinimo rizika. Abiejų rūšių kreditai orientuoti į ilgalaikio verslo plėtrą ir vystymą, taip pat skirti investicijoms į materialų ir nematerialų turtą.

Plėtrą planuojančioms labai mažoms įmonėms, individualioms įmonėms ar atskiriems verslininkams Šiaulių bankas taip pat teikia ir mikrokreditus iš EIF lėšų pagal mikrofinansų priemonę „Progress“.  Mikrokreditų privalumas tas, kad jiems netaikomi standartiniai kreditų suteikimo mokesčiai, taip pat operatyviau priimamas sprendimas dėl kredito suteikimo.

Kviečiame išsamiau susipažinti su Šiaulių banko teikiamais kreditavimo produktais smulkiajam ir vidutiniam verslui