Šiaulių bankas – į pagalbą eurui

2007-02-23

Šiaulių bankas, nuolat pasisakantis už socialiai atsakingą verslą, intensyviai bendradarbiauja su institucijomis, atsakingomis už Europos Sąjungos (ES) bendrosios valiutos - euro - įvedimą mūsų šalyje.

Vienoje iš euro įvedimo Lietuvoje koordinavimo komisijos darbo grupėje dalyvaujantis Šiaulių banko Vilniaus regiono vadovas Viktoras Budraitis sako, kad pagrindinė vadinamosios EURO TEAM komandos užduotis - padėti šaliai įsivesti eurą, organizuoti mokymus ir seminarus, supažindinti žmones su ES bendrąja valiuta, ypač su eurų banknotų ir monetų apsaugos požymiais, informuoti gyventojus euro įvedimo etapus ir procesus, kad vėliau jie lengviau orientuotųsi, greičiau priprastų ir nebijotų naudoti eurų.

V.Budraitis, prieš keletą dienų su kolegomis parvykęs iš Briuselio, teigia, kad šįkart Belgijos sostinėje Europos komisijos organizuotas seminaras buvo ypač naudingas, nes jame buvo pristatyta tokios pat kaip Lietuva naujos ES narės - Slovėnijos - reali patirtis, įsivedant eurą, taip pat aptarti bendri euro įvedimo klausimai Europos Sąjungoje.

Anot Šiaulių banko atstovo, kuris taip pat EURO TEAM komandoje atstovauja ir Lietuvos verslo darbdavių konfederacijai (LVDK), visų euro zonos valstybių* gyventojus kamuoja panašūs klausimai: kaip euro įvedimas atsilieps šalies ekonomikai, kaip bus perskaičiuojamas darbo užmokestis ir pensijos, kur bus kaldinamos nacionalinės eurų monetos ir kuo jos skirsis nuo kitų šalių eurų, kiek laiko šalyje galės cirkuliuoti anksčiau naudota valiuta (pavyzdžiui, litai), kas, įvedus eurus, atsitiks su paskolomis vietine valiuta ar nenukentės žmonių indėliai bankuose ir pan.. EURO TEAM komanda Lietuvoje jau pradėjo aktyviai įgyvendinti Nacionalinio euro įvedimo planą, kuris šaliai turi padėti greičiau įsilieti į euro zoną.

Analogišką EURO TEAM komandą, kurios pagrindinis tikslas yra piliečių švietimas ES bendrosios valiutos klausimais, skirtingų šalių patirčių lyginimas, konkrečių klausimų aiškinimas ( kaip atrodo eurų banknotai, monetos, keitimo kursas, apvalinimas ir kt.)  turi kiekviena ES šalis. Visos jos dirba vardant to, kad padėtų savo valstybei greičiau įsilieti į kuriamą bendrą Europos mokėjimų erdvę,  ir visų jų vizija bendra: viena valiuta - daug galimybių (one currency - many opportunities).
 
* Euro zoną sudaro trylika Europos Sąjungos valstybių narių, kurios yra įvedusios bendrąją valiutą - eurą: Airija, Austrija, Belgija, Graikija, Ispanija, Italija, Liuksemburgas, Nyderlandai, Portugalija, Prancūzija, Suomija, Vokietija, o dabar ir Slovėnija.