Naujų butų sandoriai – šuolio viršūnėje, o komercinio NT rinka tebekyla

2018-07-18

                                                           

2018-ųjų I pusmetį nekilnojamojo turto rinka išlaikė pozityvias nuotaikas ir gerą likvidumą, nors augimas sulėtėjo. Naujo būsto segmente užfiksuotas sandorių šuolis atspindi seniau įvykusius plėtotojų pardavimus, kurie, tikėtina, pasiekė piką ir prognozės likusiai metų daliai nėra itin palankios. Verslo centrų ir prekybos segmentuose didžiausiu aktyvumu pasižymėjo Vilnius ir Kaunas. Daugiau apie tai - bendroje Šiaulių banko, nekilnojamojo turto bendrovės „Inreal“ ir advokatų kontoros COBALT parengtoje 2018 metų I-ojo pusmečio Lietuvos ekonomikos ir NT rinkos apžvalgoje.

Stabili ekonomikos raida ir didėjęs darbo užmokestis skatina lietuvius optimistiškiau žvelgti į ateitį. Pozityviai nuteikia ir didėjęs šalies pramonės aktyvumas, eksporto apimtys, pritrauktos naujos investicijos, augęs darbo našumas. Tai atsispindėjo kreditavimo statistikoje: gyventojų būsto paskolos praėjusį pusmetį augo 8 proc., vartojimo paskolų portfelis - 5 proc. Tiesa, tikėtina, kad skolinimosi tempai artimiausiais laikotarpiais turėtų lėtėti dėl Europos Centrinio Banko vykdomos pinigų politikos normalizavimo“, - sako Šiaulių banko Finansų rinkų skyriaus makleris Tomas Kipišas.

2018 I pusmetį Vilniuje senų butų pardavimai, lyginant su tuo pačiu 2017 metų laikotarpiu, išliko stabilūs – 3400 butų. Tuo tarpu naujos statybos butų buvo parduota virš 2000, ir tai yra 27,5 proc. daugiau nei pernai. „Tiesa, reikėtų pažymėti, kad didžiąja dalimi šis įspūdingas skaičius yra sąlygotas „sukauptų“ ankstesnio laikotarpio pirminės rinkos vystytojų pardavimų,“, – teigia INREAL grupės analitikas Robertas Žulpa. Kaune 2018 I pusmetį butų sandorių augimas lėtėjo. Viena priežasčių – augantis individualių namų/ kotedžų segmento populiarumas. Nepaisant to, naujų būstų kainos augo visuose segmentuose. Klaipėdos butų rinka 2018 metų I pusmetį, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu pernai, sulėtėjo, o individualių namų/kotedžų rinka šoko į viršų.

Palanki verslo bei ekonominė aplinka lemia, jog šiuo metu biurų segmentas yra labai aktyvus ir likvidus, paklausa moderniems biurams – itin didelė.  Mažmeninės prekybos apimtys Lietuvoje per 2018 metų pirmąjį pusmetį, lyginant su atitinkamu laikotarpiu prieš metus, padidėjo 9,5 proc.

Advokatų kontoros COBALT asocijuoto teisininko Simo Paukščio teigimu, 2018 metai prasidėjo nepateikę ypač ženklių teisės naujienų, o pokyčiai reguliavime buvo gan nuosaikūs ir daugiau skirti teisinio reguliavimo suderinimui su kitomis sritimis ar Europos Sąjungos teisės aktais.