Kortelės saugumas – ne privilegija, o būtinybė

2017-02-06

Mokėjimas banko kortele – plačiai paplitęs, įprastas ir patogus atsiskaitymo būdas visame pasaulyje. Vis dėlto, kaip ir grynuosius pinigus, mokėjimo kortelę gali pasitaikyti pamesti, ji gali būti pavogta, o jos duomenys piktavališkai panaudoti. Šiaulių banko Bankinių produktų departamento vadovė Jurgita Bulienė pataria pasirūpinti kortelės saugumu ir taip išvengti netikėtų nepatogumų pametus ar praradus kortelę.

Pasak banko specialistės, atsiskaityti mokėjimo kortele saugiau nei grynaisiais pinigais, tačiau nemažai kortelės turėtojų dar nepagalvoja, kas atsitiktų, jei kortelę pamestų, pavogtų ir ja pasinaudotų svetimi. Ypač tai aktualu keliaujant, kai  praradus mokėjimo kortelę galima susidurti su nemalonia patirtimi.

„Į banką dažnai skambina užsienyje atostogaujantys žmonės ir prašo užblokuoti banko sąskaitą dėl pavogtos mokėjimo kortelės. Blokavimas – nesudėtinga procedūra, tačiau fiziškai asmuo nėra Lietuvoje, todėl nėra galimybės greitai išduoti naujos kortelės. Tokiu atveju gali kilti ypač daug nepatogių situacijų, nes žmonės svetimoje šalyje netenka galimybės naudotis savo lėšomis“, – teigia Šiaulių banko atstovė J.Bulienė.

Apdrausti ne tik kelionę, bet ir banko kortelę

Kad  tokie nemalonumai nesugadintų kelionės, siūloma ne tik visada turėti grynųjų lėšų, bet ir apsvarstyti galimybę Šiaulių banke užsisakyti saugumo programą, kuri suteikia papildomą apsaugą kortelės sąskaitoje esantiems pinigams.

„Klientams rekomenduojame saugumo programą – paslaugą, kuri leidžia jaustis saugesniems, nes praradus kortelę bankas atlygintų tiek kredito limito palūkanas, tiek prarastą pinigų dalį iki 3 000 eurų. Ši žala atlyginama per vieną darbo dieną nuo pretenzijos apie lėšas, nuskaitytas iš banko sąskaitos, pateikimo. Taip pat bankas įsipareigoja kortelės praradimo atveju klientui nemokamai pagaminti naują kortelę, o PIN kodą bankomatuose galima pasikeisti savarankiškai. Ši paslauga yra ne tik banko atsakomybė, bet ir paskata nesibaiminant atsiskaityti mokėjimo kortele“, – tvirtina banko ekspertė.

Saugumo programa skirta visiems klientams, turintiems Šiaulių banko „MasterCard“ mokėjimo korteles, išskyrus „SB lizingo“ kortelę „MasterCard Standard“, ir norintiems pasirūpinti dar didesniu savo lėšų saugumu atliekant pervedimus ar atsiskaitant internetu arba prekybos vietoje, taip pat kortelės praradimo ar neteisėto jos panaudojimo atvejais.

Paprasti patarimai, kaip apsaugoti kortelę

Specialistė pataria atkreipti dėmesį ir į kitus paprastus dalykus, padedančius užtikrinti kortelės saugumą. Pavyzdžiui, nemažai žmonių stengiasi visus svarbius reikmenis sutalpinti į vieną rankinę ar kuprinę. Anot Šiaulių banko atstovės, tai ypač padidina riziką vienu kartu prarasti visus svarbiausius dokumentus. Visada patariama atidžiai stebėti savo kelionės krepšius, o asmens dokumentus ir banko korteles laikyti atskirai nuo grynųjų pinigų, t. y. ne piniginėje.

Be to, PIN kodas dažnai yra vienintelė apsauga nuo neteisėto lėšų pasisavinimo kortelės vagystės atveju. Kiekvienas kortelės turėtojas žino, kad PIN kodo negalima rašyti niekur, tačiau daugelis nepaiso šio patarimo ir elgiasi neatsargiai. Šiaulių banko atstovė tikina, kad saugiausia yra išmokti savo kortelės kodą atmintinai. Jeigu iš banko gautas naujas pagamintos kortelės PIN kodas per sudėtingas, tai jį bankomate galima iš karto pasikeisti į savo sukurtą patogų PIN kodą, kad nereikėtų niekur užsirašyti.

„Žmonės naiviai galvoja, kad jų kortelės duomenys yra saugūs jų mobiliajame telefone. Telefoną, kaip ir piniginę, gali pasisavinti piktavaliai asmenys. Tai pastebėjus per vėlai, savo sąskaitoje galima pasigesti didelės pinigų sumos. PIN kodą sudaro vos keturi skaitmenys, kuriuos įsiminti tikrai nėra sunku“, - patarimais dalijasi J. Bulienė.

Daugiau apie šią saugumo programą galima sužinoti www.sb.lt arba tel. 1813. Saugumo programą konkrečiai kortelei galima užsisakyti Šiaulių banko interneto svetainėje užpildžius užklausą, internetinės bankininkystės sistemoje „SB linija“ arba banko padaliniuose.