Europos investicijų bankas ir Šiaulių bankas žengia dar vieną žingsnį sėkmingame bendradarbiavime

2013-02-07

Šiaulių bankas, pirmasis iš Lietuvoje veikiančių komercinių bankų prieš dvejus metus pasirašęs sutartį su Europos investicijų banku (EIB) dėl daugiabučių namų atnaujinimo programos pagal JESSICA finansavimo modelį, pratęsia bendradarbiavimą.

Pagal vasario 7 d. pasirašytą bendradarbiavimo sutarties pratęsimą dėl daugiabučių namų renovacijos programos įgyvendinimo Šiaulių bankui papildomai numatyta skirti 12 mln. eurų (41,4 mln. litų).

„EIB džiaugiasi pasirašydamas šį nepaprastai svarbų susitarimą su Šiaulių banku, kuris paspartins energijos taupymą Lietuvoje ir, žinoma, padės daugiabučių namų savininkams atnaujinti savo būstą ir pasiekti didesnį energetinį efektyvumą. Ši paskola prisideda prie energijos taupymo tikslų visoje Lietuvoje”, - sakė EIB viceprezidentas Pim van Ballekom.

„Ši pratęsta bendradarbiavimo sutartis sudaro ne tik palankias galimybes gyventojams atnaujinti savo senus daugiabučius, bet ir sąlygas spartinti patį renovacijos procesą, įtraukiant į jį savivaldą. Tikimės, kad Šiaulių banko pavyzdžiu paseks ir kiti komerciniai bankai, prisiimdami svarbų ir reikalingą finansinio tarpininko vaidmenį“, - teigė aplinkos viceministrė Daiva Matonienė.

Pagrindinis naujojo finansavimo modelio privalumas yra tai, jog lengvatinius būsto atnaujinimo kreditus galės gauti ne tik butų ar kitų patalpų savininkai, bet ir bendrojo naudojimo objektų valdytojai, t.y. daugiabučio namo butų bei kitų patalpų savininkų bendrijos arba namus administruojančios įmonės, viešosios įstaigos bei kiti savivaldybių paskirti už projekto įgyvendinimą atsakingi asmenys.

„Šiaulių bankas renovacijos programą laiko prioritetine, ir tikisi, kad tiek Vyriausybės, tiek finansinių institucijų daromi žingsniai paspartins renovacijos įsibėgėjimą Lietuvoje. Mes pastebime, kad ir gyventojai, ir bendrijos vis didesnę svarbą teikia senų pastatų atnaujinimui, todėl tikimės, kad šiomis išskirtinai geromis banko kreditavimo sąlygomis mūsų klientai aktyviai naudosis. Akivaizdžią renovacijos naudą ir dėl to pagerėjusią gyvenimo kokybę jau pajuto renovuotų daugiabučių gyventojai, suskubę anksčiau palankiomis sąlygomis atnaujinti savo namus. Dabar finansavimo galimybes išplečiame“, - sakė Šiaulių banko administracijos vadovas Audrius Žiugžda.

Šiaulių bankas daugiabučių namų renovaciją pagal atnaujintą sutartį su EIB finansuos ypatingai palankiomis sąlygomis. Kreditai bus teikiami laikotarpiui iki 20 metų su fiksuotomis 3 proc. palūkanomis, jiems nebus reikalaujama pateikti užstatą ar įsigyti draudimą. Vienas iš pagrindinių naujojo finansavimo modelio pranašumų yra galimybė vykdyti kvartalinę namų renovaciją, renovuojant atskirus namų kvartalus. Siekiantiems racionaliai naudoti energijos išteklius ir įgyvendinantiems daugiabučių modernizavimo projektus bus teikiama ir palanki valstybės parama, kompensuojant dalį investicijų.

Pasak A. Žiugždos, tokie sutarties pakeitimai atveria naujas galimybes kreditavimo procese aktyviai dalyvauti ir savivaldybėms. Jos turės palankias sąlygas vykdyti kompleksinius pastatų, gyvenamųjų kvartalų modernizavimo bei infrastruktūros projektus, kurie gerins miestų aplinką ir įvaizdį bei padės taupiau naudoti energiją.

Šiaulių bankas dar 2010 m. tapo pirmuoju EIB finansiniu partneriu Lietuvoje, naudojant JESSICA finansinį instrumentą, t.y. Europos Komisijos ir Europos investicijų banko iniciatyvą, skirtą darnių miestų plėtros projektų investicijų skatinimui. Pagal šią programą finansuoti daugiabučių namų modernizavimą Šiaulių bankui buvo suteikta kreditų už 6 mln. eurų (daugiau kaip 20 mln. litų). Šiuo metu Šiaulių bankas yra daugiausiai paraiškų dėl kreditavimo pagal JESSICA programą patvirtinęs bankas.

EIB atstovas Frank Lee (kairėje) ir Šiaulių banko administracijos vadovas Audrius Žiugžda (dešinėje) pasirašo sutarties pratęsimą dėl daugiabučių namų renovacijos finansavimo.