Bankų diskusija apie skaitmenizaciją: Lietuva privalo išnaudoti galimybę tapti el. paslaugų valstybe

2016-09-29

Lietuvos bankų asociacija (LBA) surengė konferenciją „Skaitmenizacijos iššūkiai ir galimybės“. Konferencijos dalyviai teigė, kad nors šiuo metu bankininkystės sektorius „stabiliausias, koks tik buvo Lietuvoje“, bankai turi nemažai iššūkių: tai – griežtėjantis reguliavimas, elektroninių paslaugų tobulinimas, duomenų bazių panaudojimas, skaitmeniniame pasaulyje užaugusi nauja vartotojų karta, išmaniųjų technologijų plėtra ir pan.

Į renginį gausiai susirinko Lietuvoje veikiančių bankų ir verslo atstovai, taip pat valstybės institucijų vadovai, Vyriausybės bei Seimo nariai. Atidarydamas konferenciją, LBA prezidentas Stasys Kropas sakė, kad skaitmenizacija - viena svarbiausių permainų, kuri artimiausiais metais laukia finansų sektoriaus. Tai ir buvo pagrindinis leitmotyvas apskritojo stalo diskusijose, kuriose dalyvavo Šiaulių banko, „Danske Bank“, „Swedbank“, „Nordea“, SEB, „Citadele“ ir DNB bankų bei Lietuvos centrinės kredito unijos atstovai.

„Norint padaryti didesnį proveržį elektroninių paslaugų srityje, Lietuvoje turi atsirasti valstybinis strateginis požiūris į elektroninę erdvę ir jai svarbią infrastruktūrą. Turime mąstyti apie ateitį ir imtis drąsesnių sprendimų, jeigu norime turėti modernias ir efektyvias elektronines paslaugas – tam reikalingas proaktyvus valstybės, verslo ir visų piliečių įsitraukimas,“ – diskusijoje kalbėjo Šiaulių banko administracijos vadovas Vytautas Sinius.

El. bankininkystė pasiekė tam tikrą brandą, ateinančios naujesnės ir patogesnės technologijos siūlo didesnius funkcionalumus, aktyviai kelią skinasi mobilioji bankininkystė. Kaip rodo statistika, 2015 m. elektroninėmis paslaugomis naudojosi 44 proc. visų Lietuvos gyventojų, arba 60 proc. šalies interneto vartotojų – tai 30 proc. daugiau nei prieš dvejus metus. 2016 m. net penktadalis Lietuvos gyventojų pirko internetu – prieš penkerius metus šis skaičius nesiekė nė 6 proc. Internetinės bankininkystės vartotojų skaičius šiais metais perkopė 4 mln.

Diskusijoje daug dėmesio sulaukė patogaus, saugaus ir vieningo elektroninio identifikavimo, taip pat valdžios institucijų duomenų bazių sąveikos bei sąžiningos prieigos būtinybė ir galimybės. Glaustai aptartas šiuo metu kelių bankų plėtojamas asmens identifikavimo projektas.

Nemažai  diskutuota apie naujosios mokėjimo paslaugų direktyvos įsigaliojimą ir su tuo susijusias rizikas bei būsimas finansų institucijų atsakomybes. Bankai pabrėžė, kad įgyvendinant šią direktyvą būtina tinkamai subalansuoti atsakomybę dėl incidentų, teikiant mokėjimo inicijavimo paslaugas, kai trečiosioms šalims bus suteikta prieiga prie klientų sąskaitų.

Ši LBA konferencija pažymėjo neeilinę datą – ji buvo skirta Lietuvos bankų asociacijos 25 metų jubiliejui pažymėti.