Automobilių įsigijimo tendencijas koreguos ir planuojamas taršos mokestis

2018-08-23

Lietuvos gyventojams automobilis yra vienas svarbiausių pirkinių – jį įsigyti per artimiausius dvylika mėnesių planuoja kas dešimtas lietuvis. Specialistai pastebi, kad automobiliai šalyje keičiami dažnai, nes daugelis jų yra seni – jų degalų sąnaudos didelės, o remontas brangus. Keisti transporto priemonę taip pat skatina vis garsiau skambantys ketinimai įvesti naujus mokesčius taršiems automobiliams.

Šiaulių banko užsakymu atlikto visuomenės nuomonės tyrimo duomenimis, beveik pusės (44 proc.) automobilius ketinančių įsigyti žmonių nurodo, kad jų automobilis yra senas ir dažnai genda. Beveik kas ketvirtas (23 proc.) apklaustasis įsitikinęs, kad jo turima transporto priemonė yra neekonomiška, todėl planuoja įsigyti taupesnį automobilį.

„Lietuvoje dominuoja naudotos transporto priemonės – įmonės „Regitra“ duomenimis, vidutinis lengvojo automobilio amžius siekia 15 metų. Vyriausybės ketinimai įvesti naują mokestį taršiems automobiliams paskatins naujesnių automobilių įsigijimo bumą. Tačiau vis daugiau lietuvių ir taip laikosi nuostatos, kad senesnio automobilio išlaikymas dėl didelių degalų sąnaudų ir dažnesnio remonto yra brangus, todėl verta įsigyti naujesnę ir ekonomiškesnę transporto priemonę“, - teigė Šiaulių banko Lizingo departamento direktorius Mindaugas Vasiliauskas.

Tyrimas parodė, kad daugiau kaip pusė apklaustų vyrų naujesnį automobilį planuoja įsigyti, pradavę jau turimą, o penktadalis pasiryžę sutaupyti papildomų lėšų naujesnei transporto priemonei. Tuo metu moterys naujesnę transporto priemonę dažniausiai ketina pirkti lizingu – tokį finansinį sprendimą rinktųsi 42 proc. moterų. Taupyti naujam automobiliui moterys planuoja rečiau nei vyrai – taip elgtųsi tik 6,5 proc. moterų, tuo tarpu finansuoti jo įsigijimą, pardavus turimą automobilį, linkę kiek daugiau nei trečdalis respondenčių.

„Šiaulių banke pastebime, kad automobilio įsigijimas lizingu kryptingai populiarėja. Per pirmus šešis šių metų mėnesius, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai, banko lengvųjų automobilių lizingo portfelis išaugo 45 proc., iki 68,5 mln. eurų. Lizingu  įsigyjama vis daugiau naujesnių lengvųjų automobilių – jų kaina didesnė, bet remontui sutaupytos lėšos ir laiko sąnaudos atsiperka“, - komentavo M. Vasiliauskas.

Tyrimo duomenimis, 17 proc. respondentų ketina įsigyti savo pirmąjį automobilį – dažniausiai tai 18-25 metų žmonės. Beveik dešimtadalis gyventojų planuoja pirkti antrą automobilį, nes vienos transporto priemonės nepakanka.

Visuomenės nuomonės tyrimas Šiaulių banko užsakymu atliktas šių metų gegužę. Jame dalyvavo 18–75 m. amžiaus gyventojai iš visų šalies regionų – iš viso apklausti 1 005 respondentai.