2018-aisiais Lietuvos NT rinką stimuliuos socialiniai ir ekonominiai katalizatoriai

2018-02-06

2017-ieji tapo dar vienais sėkmės metais tiek Lietuvos nekilnojamojo turto (NT) sektoriui, tiek ir visai ekonomikai. Visuose NT segmentuose rinka išliko aktyvi ir likvidi. Lėtėjantis būstų pirkimo-pardavimo sandorių skaičiaus augimas bei didelis vystytojų aktyvumas stabdė kainų kilimą. Verslo centrų ir logistikos segmentuose didžiausiu aktyvumu pasižymėjo Vilnius ir Kaunas. Santūriai, bet užtikrintai augo viešbučių segmentas. Daugiau apie tai – bendroje Šiaulių banko, neklinojamojo turto bendrovės „Inreal“ ir advokatų kontoros parengtoje 2017/2018 metų Lietuvos ekonomikos ir NT rinkos apžvalgoje.

„NT rinkos aktyvumui palankias sąlygas sudarė bendras Lietuvos ir aplinkinių rinkų ekonomikos augimas bei žemų palūkanų normų aplinka. Pavyzdžiui, metai buvo sėkmingi pritraukiant užsienio investicijas – jos per trečiąjį praėjusių metų ketvirtį padidėjo 8,3 proc. Tai pajuto statybos pramonė – ypač augo negyvenamųjų pastatų statybos apimtys, per pirmuosius tris metų ketvirčius kilusios 16 proc., nemažėjo ir gyvenamųjų pastatų statybos. Kartu augo ir išduodamų būsto paskolų kiekis“, – NT rinkos augimui įtakos turėjusius veiksnius komentuoja Šiaulių banko Rinkų ir iždo departamento analitikas Rokas Lukošius.

Pasak „Inreal“ analitiko Roberto Žulpos, išlaikyti tokį patį aktyvumo lygį yra labai sudėtinga, tačiau augantis Vilniaus gyventojų skaičius, kuriamos naujos darbo vietos ir didėjantys atlyginimai leis sostinės NT rinkai išlaikyti didelį aktyvumą, o, galbūt, net ir nuosaikų augimą. Kalbant apie Kauną, čia yra aktyviai plėtojami nauji verslo centrai ir gamyklos, kuriamos gerai mokamos naujos darbo vietos, todėl netolimoje ateityje tai suveiks kaip būsto rinkos katalizatorius ir, labai tikėtina, jog turės teigiamą įtaką visam NT sektoriaus augimui. Pozityvumą išlaikė ir Klaipėdos rinka, nepaisant šiek tiek sumažėjusių butų pirkimo-pardavimo sandorių skaičiaus.

Advokatų kontoros COBALT asocijuoto teisininko Simo Paukščio teigimu, 2017 metai buvo nuosaikūs teisinio reguliavimo pokyčiais, kas dar sykį įrodė vieną iš senai žinomų tiesų – teisinio reguliavimo stabilumas yra viena iš būtinų sąlygų sėkmingai verslo plėtrai.